Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kurt Donald Cobain Obrazek

(20.dubna 1967– 5. dubna 1994 ) byl americký zpěvák a frontman grungeové skupiny Nirvana.

Kurt Cobain se narodil 20. února 1967 v malém americkém městečku Aberdeen ležícím 140km jihozápadně od Seattlu. Jeho matka Wendy pracovala jako číšnice, otec Donald byl automechanik. Z počátku bydleli v Hoquimu, ale když bylo Kurtovi 6 měsíců, přestěhovali se do Aberdeenu, města, kde později vznikla jeho skupina Nirvana. Kurtův otec si tam našel práci v místní drtičce odpadu, zatímco matka se starala o domácnost. Dříve než byly Kurtovi 2 roky, projevil zájem o hudbu. Kurtova teta Mary se ho pokoušela naučit hrát na kytaru, ale dlouho u ní nevydržel z důvodu své hyperaktivity, kvůli které bral lék Ritalin.

V 7 nebo 8 letech se stal Kurtovým idolem Evel Knievel. V té době se chtěl stát kaskadérem. V Kurtových 8 letech se Cobainovi rozvedli, poněvadž jeho otec byl stále pryč kvůli své profesi trenéra a rozhodčího v amatérském basketbale. Rozvod ho dovedl k nenávisti k rodičům, zvlášť vůči otci. Styděl se před kamarády a rozvod z něj učinil uzavřeného a plachého člověka. Oba rodiče uzavřeli nová manželství a Kurt zůstal s otcem. Jeho dětství bylo poznamenáno neustálým stěhováním od matky k otci, jeden čas bydlel dokonce u prarodičů. Prostřednictvím svého otce se seznámil s hudbou skupin jako Black Sabbath, či Led Zeppelin. Díky svým přátelům se seznámil s punkem a začal přemýšlet o založení vlastní kapely.

Nirvana byla založena roku 1986. 24. února 1992 se konala na Waikiki (Hawaii) jeho svatba se zpěvačkou Courtney Love ze skupiny Hole. Několikrát byl hospitalizován kvůli težké závislosti na heroinu. 5. dubna 1994 byl nalezen ve své chatě mrtev. Policie konstatovala smrt vlastním přičiněním. Měl brokovnicí prostřelenou hlavu, zároveň byla ale v jeho krvi nalezena smrtelná dávka heroinu. Vzhledem ke zvláštnímu (podle některých neproveditelnému) způsobu provedení sebevraždy se brzy poté vynořila řada spekulací o tom, že nespáchal sebevraždu, ale byl zavražděn. U jeho těla byl nalezen dopis na rozloučenou pro manželku Courtney a jeho dceru Frances „miluju vás, miluju vás“. V dopisu kromě jiného psal „Je lepší shořet, než vyhasnout“.

Mezi jeho oblíbené hudební skupiny patřily například Soundgarden, Melvins, Mudhoney nebo Pixies.